Karkonosze –
(ła Askiburgion[1]; pol. n. tradyc. do 1946 Góry Olbrzymie, również Karkonosze[2], cz. Krkonoše, śl.-niem. Riesageberge[3], niem. Riesengebirge, ang. Giant Mountains) (332,37) – najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska.
Zabytki
- Dom Morgensterna– Profesor Carl Morgenstern był znakomitym artystą, który uwieczniał pejzaże Karkonoszy w rysunkach, obrazach olejnych, akwarelach i akwafortach. Przyjeżdżał w góry wraz ze swoimi studentami, jak również sam – celem przemierzania wyższych partii Karkonoszy. W końcu zdecydował się zamieszkać w Karpaczu. W 1913 roku powstała fundacja Carla i Elisabeth Morgensternów, która zrzeszała artystów związanych z Karkonoszami. Dzieła Carla Morgensterna często były wykorzystywane przy drukowaniu pamiątkowych widokówek.
- Kościół Wang– ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.
- Śnieżne Kotły- Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki